Ennyire felgyorsult világban élnénk? Gyorsul az információáramlás, növekszik a befogadandó mennyiség, vonulunk, akár egy digitális klónhadsereg, és megvan minden kiegészítőnk, az alapfelszerelést rendelkezésünkre bocsájtották. Különböző méretekben, színben és árban bárki hozzáfér, csak csipogjon, villogjon, letöltsön, megosszon, lájkoljon, koncertet adjon, filmvetítsen, ránk mosolyogjon, retinaleolvasson és ujjlenyomat érzékeljen. Meg vagyok győződve arról, hogy az emberiség egy napon ugyanolyan görnyedt háttal végzi, mint ahogyan sok ezer évvel ezelőtt elkezdte pályafutását a Föld nevű bolygón. A tekintet ugyanolyan kezdetlegesen bamba lesz, és beszéd helyett majd protonyelvet beszél újra, akárcsak Yoda mester. Feltételezem, hogy csak alanyból és állítmányból áll majd a mondat, mert nem lesz idő és igény a körmondatokra, a bonyolult nyelvtani szerkezetekre, a szóbeli információáramlás lényegre törő lesz, és gyorsabb, mint valaha.
A kommunikáció nem tűr félrebeszélést. Rossz előérzettel állapítom meg, hogy ennek a nyugtalanságra okot adó szomorú, futurisztikus önelőrejelzésnek a szele elért hozzánk. Lapozgatom az ujjammal az érintőképernyőt, mit mondjak, nem folyik ki a szemem a rengeteg betütől. A kép viszont annál kifejezőbb és sokkolóbb. 5 jel, hogy a pasid félrelép. Már értem. Ez azért jó, mert szellemileg különösképpen nem megterhelő, csak az egyik kezemet kell számolásra emelnem. Ha csak négy jelet számoltam, akkor ne kezdjem pakolni a cuccait? Valami miatt, erre a kommentre nem érkezik válasz, pedig én komolyan kérdezem.
9 tipp, hogy boldogan éld az életed. Ez már jobban érdekel. Kockáztass, ne feküdj le haraggal, ne mérgeskedj, törődj magaddal, gondolkodj pozitívan, fogadd el, amid van, fogadd el önmagad, élvezd a munkádat, élj a mának. Ha ezeket a tippeket elolvassuk és betartjuk, tuti boldogok leszünk. A probléma gyökere azonban az, hogy elméleti síkon lifestyle guruk vagyunk, vezetjük a saját életünket online bebiflázott életvezetési tanácsokkal, a gyakorlati vizsgán meg visszatapsolnak minket, és ott ülünk bukott diákként a szégyenpadban. Pedig annyira könnyű volt a tanagyag, csak kilenc szempont, ennyit kellett volna figyelmesebben elolvasnunk.
10 jel, hogy szerelmes vagy. A szerelmet is definiálni kell? Úgy tűnik, igen, ennek hiányában ugyanis sajnos nem tudom beazonosítani a tüneteket, biztos valami szívbaj, pillangós gyomorbántalom, és jó esetben nem szívtörés. Ezeket tényleg hasznos tudni, mert még képes vagyok kockázatok és mellékhatások tekintetében felkeresni a háziorvosomat.
3 egészséges hazugság a hosszú házassághoz. Ez a mágikus szám keltette fel leginkább az érdeklődésemet. Hallgass el dolgokat, ne hozd szóba az exet, és színlelj. Ez nagyon nem tetszik, már pedig azért, mert ha erre a három ingatag pillérre pakoljuk a házasság bonyolult csillagrendszerű, sokszor megfejthetetlen, és meglepetésekkel teli intézményét, akkor az első perpatvar fuvallat bizony végérvényesen elfújja az elméletben gondosan felállított modellházat. Véleményem szerint két kulcsszó kísérheti hosszú időn át a házasfeleket közös útjukon, és ez az ágy, asztal kettőse. Elváltak ágytól, asztaltól, mondták régen és milyen bölcsen. Mert ha ez a kettő együtt nincsen, akkor semmi sincsen. Vannak még közöttünk időutazók és kihalófélben lévő, veszélyeztetett egyedek, akik még olvasnak. Akik nem kisülni készülő aggyal megapixelt bámulnak és ízületes ujjal kijelzőt nyomkodnak, hanem olvasnak. Nem közösségi oldalakon százezerszer megosztott, unásig ismert, bicskanyitogatóan bugyuta, copypastelt cikkeket, hanem valódi irodalmat.
Tényleg néha úgy érzem, hogy görnyedt háttal és bamba arccal végzi majd az emberiség, magányosan, mindenki a saját kis virtuális valóságában.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: